Założenia programu wychowania poprzez sport – współpraca z fundacją Roberta Korzeniowskiego
Sport to bardzo ważny element wychowania dzieci. Odpowiedni poziom aktywności fizycznej i ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, ale również na kształtowanie się jego charakteru i umiejętność stawiania przed sobą ważnych celów. Program wychowanie przez sport jest jednym z ważniejszych celów będącego częścią fundacji Roberta Korzeniowskiego projektu Walking Lovers. W dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy, dlaczego wychowanie dzieci przez sport jest tak dobrym rozwiązaniem.
Sport sposobem formowania u dziecka prawidłowych nawyków i postaw
Dbanie o to, żeby dziecko od najmłodszych lat zażywało jak najwięcej aktywności fizycznej, jest bardzo ważne w formowaniu w nim prawidłowych nawyków i postaw. Aktywność fizyczna ma duży wpływ nie tylko na jego rozwój fizyczny, ale również na kształtowanie się jego charakteru. Każda forma aktywności fizycznej uczy dziecko dążenia do osiągania stawianych sobie celów i zwiększania swoich możliwości. Ważnym elementem wychowania przez sport jest też wpajanie od małego zasad fair play. Dzięki temu już od najmłodszych lat dziecko uczy się przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji i prawidłowego podejścia do rywalizujących z nim ludzi. Budowanie w dzieciach tego typu postaw w przyszłości naprawdę może dać dobre rezultaty i sprawić, że dziecko zawsze będzie się zachowywało w zgodzie z przyjętymi zasadami.
Nauka wytrwałości i systematyczności w wykonywanych zadaniach
Sport uczy też dzieci wytrwałości i dążenia do osiągania stawianych sobie celów. Jednym z istotnych elementów działalności fundacji Roberta Korzeniowskiego jest prowadzony wspólnie z żoną projekt Walking Lovers. Justyna i Robert Korzeniowscy często dążą do osiągnięcia celów, które nie są łatwe do zdobycia i wiążą się z wieloma wyzwaniami. Tak jest w trakcie wspierania rozwoju młodych sportowców oraz osób, które przyjechały do Polski z pogrążonej wojną Ukrainy, tak jest w trakcie organizowania i wspierania różnego typu zawodów sportowych i w trakcie realizowania różnego typu projektów pobocznych, takich jak np. wspólne zdobycie szczytu Kilimandżaro.
Każdy z realizowanych projektów ma na celu także oddziaływanie na marzenia i stawianie sobie nowych celów przez osoby, które śledzą działalność Walking Lovers. Robert Korzeniowski często bierze też udział w wyjazdach integracyjnych, które organizują firmy dla swoich pracowników. W większości spotkań i wyjazdów motywacyjnych jednym z elementów jest walking, czyli wspólne spacery z biorącymi udział w wydarzeniach osobami. W trakcie chodzenia Robert jako doświadczony mówca motywacyjny tłumaczy, dlaczego jest to idealna forma aktywności fizycznej, w jaki sposób może wspierać codzienne dążenie do osiągania stawianych sobie celów i dlaczego dobrze się sprawdza u każdego. Chodzenie nie wymaga bowiem żadnych większych przygotowań oraz specjalistycznego sprzętu. Systematyczność w prowadzeniu takiej formy aktywności fizycznej wspiera za to prowadzenie zdrowego trybu życia i dbanie o utrzymanie dobrej formy.
Wspólne spacery idealnym sposobem na spędzanie większej ilości czasu z rodziną
Chodzenie jest też idealnym sposobem sportowej aktywizacji całych rodzin. Wspólne spacery są dobrą formą wspólnego spędzania czasu wolnego. Wychowując małe dzieci, warto jest czasami zabierać je na dłuższe spacery, w trakcie których będzie się miało okazje pokazać im ciekawe rzeczy i porozmawiać o różnych sprawach. Wspólne spacery mogą dać możliwość dokładniejszego poznania najbliższej okolicy lub stać się sposobem obejrzenia rzeczy, które znajdują się gdzieś dalej.
Wydane przez WHO rekomendacje dotyczące odpowiedniego poziomu aktywności u dzieci
Zalecenia dotyczące odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej u dzieci daje też Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Według wytycznych WHO dzieci od 6 do 17 roku życia dziennie powinny mieć co najmniej 60 minut aktywności fizycznej o średnim lub intensywnym natężeniu. Tymczasem w rzeczywistości poziom aktywności fizycznej u najmłodszych zazwyczaj pozostawia dużo do życzenia. Dzieci coraz częściej większość swojego czasu wolnego spędzają przed ekranami. Obecnie już mało które dziecko lubi spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Problemem jest też unikanie przez nie lekcji WF w szkołach. Niestety dzieci nie biorą udziału we wszystkich zajęciach, co jeszcze bardziej zmniejsza ich poziom aktywności fizycznej.